Форма входу

Вітаю Вас Гість!

Пошук

чат

200

Наше опитування

Чи потрібне зовнішнє оцінювання
Усього відповідей: 238

Статистика


Усього онлайн: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Стаття » Інформатика

Командні файли.

 

Тема уроку:                 Командні файли.

Мета уроку:                 Надати учням основні знання про командні файли та їх структуру.

Обладнання уроку:    

Тип уроку:                  урок-лекція.

Тривалість уроку:       45 хвилин.


 

Хід уроку:

1.     Організаційна частина. (2-3 хв.)

З дзвінком захожу в клас, чекаю, поки учні заспокояться, вітаюсь, запитую в чергових, хто відсутній, відмічаю.

 

2.     Пояснення нового матеріалу.

Запитую в учнів, які вони знають розширення файлів, що є програмами, і які можна запустити на виконання. (COM, EXE, BAT).

Кажу учням, що перші два типи файлів є списком інструкцій на машинній мові і по суті є програмами. Останній тип файлів не є програмою, хоча його і можна запустити на виконання. Цей тип файлів називають командним.

Відмінність командних файлів (або BAT-файлів) від COM та EXE у тому, що вони не є програмами на машинній мові, а лише списком інструкцій, які потрібно виконати операційній системі. Командні файли є текстовими файлами, в яких іде послідовність команд (інструкцій), тому вони мають таку назву.

Розглянемо детальніше ці команди:

-         імена файлів-програм (СОМ, ЕХЕ);

-         імена інших командних файлів;

-         команди файлової системи, такі, як копіювання, знищення та ін.;

-         зарезервовані вказівки командних файлів.

Командні файли використовуються для того, щоб користувач мав змогу зібрати сукупність команд файлової системи в один пакет, який потім можна виконати як одну програму. Тому командні файли іноді ще називають пакетними файлами.

Розглянемо приклад командного файла:

 

echo off

tetris.exe

wordpad.exe

echo on

pause

call second.bat

rem Sample Batch File

 

Перша вказівка вимикає режим повторення (виводу на екран) команд, що слідують за цією вказівкою аж до вказівки в четвертому рядку, що вмикає цей режим. Друга вказівка є не що інше як ім’я файла з відповідною програмою. Після її завершення запуститься програма, ім’я якої вказано в третьому рядку. Вказівка в четвертому рядку, як вже було сказано, вмикає режим повторення. Вказівка в п’ятому рядку чекає від користувачка натиснення на будь-яку клавішу, після чого продовжується виконання команд командного файла. Вказівка в шостому рядку запускає на виконання інший командний файл з відповідним ім’ям. Вказівка в сьомому рядку слугує для коментарів. Все, що слідує за вказівкою REM, комп’ютером ігнорується і слугує для пояснення змісту.

Розглянемо більш складний командний файл:

 

echo A – Tetris

echo B – Racing

echo C – Exit

 

choice /c:abc Select Аn Option

 

if errorlevel 1 goto tetris

if errorlevel 2 goto race

if errorlevel 3 goto end

 

:tetris

tetris.exe

goto end

 

:race

rally.exe

goto end

 

:end

 

Перші три рядки виводять на екран текст меню, в якому користувач може вибрати одну з двох ігор або завершити дану програму. Наступна вказівка виводить на екран запитання “Select An Option і чекає від користувача натискання на одну з трьох запропонованих клавіш (a, b, c). Номер варіанту запам’ятовується у змінній errorlevel, значення якої перевіряється в наступних трьох рядках. В кожному з трьох випадків відбувається перехід на відповідну мітку. Щоб в тексті командного файла відрізнити вказівку від мітки, перед міткою ставиться двокрапка. В перших двох варіантах відбувається запуск одної з двох ігор, після завершення якої відбувається перехід на мітку в кінці файла. При виборі третього варіанту відразу відбувається перехід на кінець файлу.

В цьому командному файлі використані вказівки:

goto ім’я мітки – перехід в командному файлі до місця, де розташована мітка з відповідним ім’ям;

if умова ... – якщо умова виконується, відбувається дія, що слідує за даною вказівкою в тому ж рядку. Слід звернути увагу, що перевірка умови рівності змінної errorlevel числу 1, 2, 3 записується без знака рівності.

choice /c:abc Select An Option – на екран виводиться повідомлення “Select An Option” і програма чекає вводу користувача. Можливі варіанти вибору – “a”, “b”, “c”.

Як видно з прикладів, командні файли дозволяють реалізувати досить складні задачі на внутрішній мові з обмеженою кількістю зарезервованих слів.

 

3.     Підсумок уроку.

Урок закінчено, до побачення.

Категорія: Інформатика | Додав: stdynzosh (23.03.2009) | Автор: Олександр
Переглядів: 1818 | Рейтинг: 0.0/0
Усього коментарів: 0
Додавати коментарі можеть тільки зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]