Форма входу

Вітаю Вас Гість!

Пошук

чат

200

Наше опитування

Чи потрібне зовнішнє оцінювання
Усього відповідей: 238

Статистика


Усього онлайн: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Стаття » Інформатика

Опис алгоритмів з розгалуженням на НАМ та мовою програмування.Частина 1

Тема: Опис алгоритмів з розгалуженням на НАМ та мовою програмування.

Мета: Сформувати в учнів поняття про операції розгалуження. Дати поняття про оператори вибору та умовний.

Тип уроку: лекція.

Обладнання: кодоскоп.

Наочність: кодоплівки.

Тривалість: 45 хвилин.

Література для учнів: Верлань А.Ф., Апатова Н.В. “Інформатика 10-11”

Література для вчителя: Симонович С. В. “Информатика базовый курс. Учебник для ВУЗов”; Симонович С. В. “Общая информатика 5-9 классы”; Макарова «Информатика 7-8 классы»; Макарова “Информатика 6-7 классы”.

План уроку:

1.     Поняття вказівки розгалуження.

2.     Умовний оператор.

3.     Оператор вибору.

4.     Програмування розгалужень.

Хід уроку.

I.   Організаційна частина.(4 хв.)

(Заходжу до класу, вітаюсь, запитую хто черговий. Перевіряю відсутніх. Запитую яке було домашнє завдання, чи є такі учні які не виконали домашнього завдання?)

ІІ. Пояснення нового матеріалу.

На сьогоднішньому уроці ми з вами продовжимо розглядати алгоритми.  Ми розглянемо операцію розгалуження. Давайте запишемо план нашого уроку. Отже, дістали свої зошити, записали число, класна робота, план уроку.

План уроку:

1.                 Поняття вказівки розгалуження.

2.                 Умовний оператор.

3.                 Оператор вибору.

4.                 Програмування розгалужень.

(Показую дітям кодоплівку №1)

На попередніх уроках ми вже частково розглядали, що таке розгалуження. Давайте пригадаємо що це таке. Нехай нам потрібно, наприклад, йти на 5-тий урок. Але ми не знаємо чи в нас є 5 урок. Для цього нам потрібно виконати операцію подивитися в щоденник, якщо уроку не має то ми йдемо до дому, а якщо урок є то йдемо на урок. Ось і операція розгалуження. В нашому житті дуже часто використовуються такі операції і ми над ними просто не задумуємося, а механічно виконуємо.

При операції розгалуження використовуються умовний оператор і оператор вибору. Розглянемо спочатку умовний оператор. Умовний оператор ми вже сьогодні розглядали про 5-тий урок.

Отже, давайте запишемо, що таке умовний оператор.

Умовним оператором називається оператор, який використовується в операціях розгалуження, коли при виконанні умови необхідно виконати одну дію, а при не виконанні іншу.

Якщо при рішенні задачі виникає ситуація, коли при виконанні  умови необхідно виконати одні дії, а в противному випадку - виконати інші дії, то використовується умовний оператор (чи оператор розгалуження). Оскільки умова в Паскалі - це операція відношення, що є булевим (логічним) вираженнями, то умовний оператор у загальному виді записується так (показую кодоплівку).

ЯКЩО логічне вираження ТО оператор1 ІНАКШЕ оператор2;

Запишіть це у зошит.

Мовою Паскаль даний оператор записується за допомогою відповідних англійських службових слів IF, THEN, ELSE. Усю конструкцію прийнято оформляти у виді вже знайомої вам структури - "драбинкою". (Показую кодоплівку).

Запишіть це у зошит.

Порядок виконання  дуже простий. Якщо значення "логічного виразу" - істина  (TRUE), те  виконується "оператор1", а "оператор2" – не виконується. Якщо  ж значення "логічного  виразу" - неправда (FALSE), то навпаки, виконується "оператор2", а "оператор1" - немає. Зверніть  увагу  на  правила  запису.

Якщо після умовного оператора IF у програмі маються ще й інші оператори, то слідом за "оператор2" обов'язково ставиться крапка з комою. Існує ще і скорочена форма умовного оператора (показую кодоплівку).

IF логічне вираження THEN оператор1

ELSE оператор2;

IF логічне вираження THEN оператор;

Запишіть це у зошит.

Тут у випадку, коли "логічне вираження" має значення неправда (FALSE), то нічого не виконується, а здійснюється перехід до наступного (після умовного) оператору. За правилами мови Паскаль після службових слів THEN і ELSE записується по одному операторі. Якщо ж у випадку "то" чи "інакше" потрібно виконати декілька операторів, то замість одного оператора треба використовувати СКЛАДЕНИЙ ОПЕРАТОР, що являє собою ланцюжок будь-яких операторів, обмежених службовими словами BEGIN і END:

begin оператор1; оператор2; ...; оператор end;

чи краще записати:

begin

оператор1;

оператор2;

.........;

оператор N;

end;

Слова BEGIN і END прийнято називати "операторними дужками", а окремі оператори усередині складеного, як звичайно, відокремлюються друг від друга крапкою з коми. Тоді в загальному виді умовний оператор можна записати так:


IF логічне вираження THEN

BEGIN оператор1; .........; оператор;

END

ELSE

BEGIN оператор1; .........; оператор M;

END;


Весь оператор IF із усіма вкладеними складеними операторами вважається одним оператором. Складені оператори можуть містити будь-як кількість операторів - від одного і більш, у тому числі й інших умовних операторах. Кожен END найкраще записувати строго під відповідним йому BEGIN. Після першого складеного оператора перед словом ELSE крапка з коми не ставиться, тому що інакше транслятор сприйме це як закінчення умовного оператора (скорочена форма), а ELSE - як наступний оператор, що самостійно не використовується (виникає помилка).

Якщо після THEN і ELSE використовуються ще умовні оператори, що можуть мати свої THEN і ELSE, то, щоб не виникло плутанини, найкраще строго дотримувати сходової структури і кожен THEN і ELSE писати під своїм IF, чи ж взагалі оформляти внутрішній умовний оператор у виді складеного, тобто обмежувати словами BEGIN і END. Наприклад:


IF логічне вираження THEN

BEGIN

IF логічне вираження THEN

BEGIN оператори

END

ELSE

BEGIN оператори

END

END

ELSE

BEGIN оператори

END;


Уважно розглянете цей приклад, звертаючи увагу на крапку з коми, визначите початок і кінець усіх складених операторів (тут вони вкладені друг у друга, як мотрійки).

А тепер розглянемо рішення простий "класичної" задачі: із трьох чисел, уведених користувачем, визначити максимальне. Алгоритм рішення нескладний, якщо згадати, що комп'ютер відноситься до перемінних як до комірок пам'яті, у які можна щось записати, чи з який можна щось прочитати. Визначимо 4 осередок-перемінні a, b, c, max. У перші три користувачів уведе свої числа, а 4-ю будемо використовувати як допоміжну. Порівняємо першу пару чисел і більше з
Категорія: Інформатика | Додав: stdynzosh (18.03.2009) | Автор: Олександр
Переглядів: 1355 | Рейтинг: 0.0/0
Усього коментарів: 0
Додавати коментарі можеть тільки зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]