Форма входу

Вітаю Вас Гість!

Пошук

чат

200

Наше опитування

Чи потрібне зовнішнє оцінювання
Усього відповідей: 238

Статистика


Усього онлайн: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Стаття » Інформатика

Підпрограми. Опис підпрограм мовою програмування. Типи підпрограм. Звернення до підпрограм у програмах.Частина 3

Наприклад, процедура NSD (знаходження найбільшого спільного дільника) із параметрами може мати заголовок:

 

Виклик цієї процедури:

Подпись: NSD (х,у,m); або NSD (36,54,m);

 

Змінні a, b, А; у заголовку процедури NSD — це формальні параметри, які заміняються при виконанні процедури на конкретні значення змінних х і у або числа 36 і 54. У заголовку процедури NSD описані формальні параметри: а і b вхідні дані, для яких знаходиться найбільший спільний дільник; k результат роботи процедури. При виклику процедури змінна а набуде значення змінної х, а змінна b значення змінної у. Результат виконання процедури надійде до ділянки пам'яті з іменем т.

Розглянемо ще один приклад використання процедури з параметрами. Знайдемо за допомогою процедури середнє арифметичне, найбільший і найменший елементи масиву.

У програмі Е26 з'явився новий розділ описів — розділ типів даних type, в якому можна описати новий тип даних через уже відомі типи. Тип даних Rце масиви з n дійсних чисел, Rім'я типу. Далі цей тип дозволяє скоротити описи, він використовується в головній програмі при описі вихідного масиву У і в заголовку процедури при описі формального параметра — масиву X.

ДАВАЙТЕ ЗАПИШЕМО:

Головна програма складається з трьох основних частин:

1) введення даних — масиву У;

2) виклику процедури Stat з фактичними параметрами — масивом У і отримуваними результатами, які надходять відповідно до ділянок А ( середнє значення), В (найменше) і С (найбільше);

3) друкування результатів роботи програми.

Подпись: function ім'я_функції (вхідні дані): тип_результату;
{ опис локальних змінних }
begin
{ оператори }
ім'я_функції := результат;
 end;Підпрограми-функції. Підпрограма, яка має єдиний результат, може бути оформлена як функція. Опис її має вигляд:

 

 

Після опису формальних параметрів, які є аргументами функції, в заголовку вказується тип результату, тобто тип самої функції. Цей опис відноситься до імені функції, якому необхідно присвоїти значення результату роботи підпрограми. Як і процедура, функція може містити всі чотири розділи опису локальних змінних — label, const, type i var. Ім'я функції не можна використовувати для проміжних обчислень.

ДАВАЙТЕ ЗАПИШЕМО:

Подпись: ім'я_функції (список фактичних параметрів)Функція викликається за допомогою вказівника. Вказівник — це ім'я функції, після якого в круглих дужках перелічені фактичні параметри — аргументи функції. Вказівник має вигляд:

 

 

Вказівник може з'явитися у виразі відповідного типу, в умовах операторів if, while і repeat після слова until, а також в операторі друку write. Прикладами виклику функцій є арифметичні функції, наприклад write (sin (х));

Розглянемо третій варіант програми обчислень найменшого спільного кратного. Оскільки найбільший спільний дільник двох натуральних чисел — єдине число, то підпрограму для його обчислення можна оформити як функцію. Програма матиме вигляд:

Одна підпрограма може викликати іншу. Розглянемо програму уточнення кореня рівняння методом ділення відрізка навпіл (приклад Е14), яка включає дві підпрограми. 1 Перша підпрограма — процедура, яка реалізує метод діленії ня відрізка навпіл, друга — підпрограма-функція, яка обчислює значення функції у потрібних точках.

4. Закріплення вивченого матеріалу.

Ми розглянули з вами тему “Підпрограми”, можливо у когось виникли якісь запитання, то запитуйте.

Якщо запитань нема то давайте повторимо те що ми вивчили на цьому уроці.

1.      Що таке підпрограма і для чого вона використовується?

О.В: Підпрограма — це спеціально оформлений алгоритм, який можна використовувати багато разів при розв'язуванні задач.

 

2.      Поясніть призначення локальних і глобальних змінних.

О.В: У розділах описуються дані, які використовуються тільки всередині підпрограми. Такі дані називаються локальними, У підпрограмі можуть використовуватися також змінні, описані у викликаючій програмі. Такі змінні називаються глобальними.

3.      Що таке формальні і фактичні параметри?

О.В: Тому параметри, які використовуються в описі підпрограми, називають формальними, а параметри, над значеннями яких виконуються операції, вказані в підпрограмі, називають фактичними.

 

4.      До чого відноситься опис типу в кінці заголовка підпрограми-функції?

О.В: Після опису формальних параметрів, які є аргументами функції, в заголовку вказується тип результату, тобто тип самої функції. Цей опис відноситься до імені функції, якому необхідно присвоїти значення результату роботи підпрограми.

5.      Чим відрізняється виклик функції від виклику процедури?

О.В: Процедура викликається службовим словом PROCEDURE, а функція — службовим словом FUNCTION.

6.      Що таке вказівник?

О.В: Вказівник — це ім'я функції, після якого в круглих дужках перелічені фактичні параметри — аргументи функції.

7.      Який вигляд має вказівник?

О.В: Ім'я функції (список фактичних параметрів).

 

Домашнє завдання:

Верлань, Апатова “Інформатика 10-11” сторінка 23-27.

Макарова “Інформатика 10-11” параграф 13.

“Інформатика. Збірник задач” пункт 5.2. сторінка 54-58.

Також розв’яжіть таку задачу за допомогою підпрограми, тобто напишіть програму: знайти НСД і НСК таких двох чисел: а) 55 і 103, б) 14 і 58.

 

Підсумок уроку:

На цьому уроці ми з вами ознайомилися з типами підпрограм, їх описом на мові програмування Паскаль і наш урок підійшов до завершення. Вивчіть добре домашнє завдання, тому що на наступному уроці у нас буде практичне заняття по цій темі.

 

Урок завершено, дякую за увагу.

До побачення!!!
Категорія: Інформатика | Додав: stdynzosh (18.03.2009) | Автор: Олександр
Переглядів: 1168 | Рейтинг: 0.0/0
Усього коментарів: 0
Додавати коментарі можеть тільки зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]